wtorek, 20 marca 2012

Wegetarianizm i wyższe IQ



Możecie powiedzieć, że sprawa jest stara, ale może wielu z Was o tym jeszcze nie słyszało, albo zapomniało. Stworzyliśmy streszczenie badania dotyczącego zależności IQ i wegetarianizmu.


Tak się składa, że może weganie w badaniu nie wypadli najlepiej, ale :
a)po pierwsze było ich bardzo mało,
b)a po drugie i tak żyjemy bez kompleksów! :)

Badanie wydaje nam się ciekawe z tego względu, że udział wzięło dużo osób i warto uznać, że zależność między IQ, a wegetarianizmem istnieje. Wegan z racji małej liczebności nie będziemy brać pod uwagę.

Oczywiście zależność nie oznacza, że wegetarianizm wynika z wyższego IQ, bo może być jeszcze jakiś inny powód takiego związku. Istnieje różnica między współwystępowaniem, a przyczynowo skutkową zależnością. Jednak coś jest na rzeczy i warto by było podrążyć nadal ten temat.

W odpowiedzi na to badanie inni naukowcy sugerują, że wysokie IQ i wegetarianizm nie musi wynikać z pobudek zdrowotnych. Proponują, aby uznać, że wegetarianie (w tym wypadku również i weganie) stanowią mniejszościową grupę społeczną. Zatem wegetarianie/weganie cechują się zachowaniem nonkonformistycznym. Nonkonformizm to postawa krytyczna wobec zasad, zachowań bądź norm społecznych. Tłumaczą dalej, że osoby o wysokim IQ mogą "pozwolić" sobie na bycie nonkonformistami. Piszą, że "wraz ze wzrostem inteligencji potrzeba zgadzania się z normami społecznymi obniża się".

Wychodzimy z założenia, że przydałaby się nam większa ilość badań na temat wegetarian/wegan oraz psychologicznych uwarunkowań jedzenia mięsa. Na chwilę obecną zachęcamy Was do zapoznania się z badaniem:


Badanie: IQ in childhood and vegetarianism in adulthood: 1970 British cohort study

Autorzy: Catharine Gale, Ian Deary, Ingrid Schoon, David Batty
Sponsor badania: University of Southampton, University of Edinburgh, City University, University of Glasgow
Miejsce publikacji : BMJ. 2007 February 3; 334(7587): 245.

Osoby z wyższym IQ cechują się niższym ryzykiem choroby wieńcowej w późniejszych latach. Powód stojący za takową sytuacją nadal pozostaje niejasny. Autorzy badania, które opisujemy, w poszukiwaniu wytłumaczenia pragnęli sprawdzić czy nie wpływa na to dieta, a konkretniej wegetarianizm, który z medycznego punktu widzenia mógłby stanowić pewnego rodzaju wytłumaczenie takiego stanu rzeczy. Dlatego też badacze postanowili sprawdzić zależność pomiędzy IQ, a wegetarianizmem.

Badano dzieci w wieku 10 lat, a następnie te same osoby, ale już w wieku 30 lat. 8170 mężczyzn i kobiet brytyjskich. 366 uczestników badania (4,5%) twierdziło, że są wegetarianami, choć 123 z nich (33,6%) przyznało, że spożywają ryby albo kurczaka. Dziewięć osób (2,5%) było weganami. W grupie wegetarian przede wszystkim znajdowały się kobiety wywodzące się z wyższej klasy społecznej i utrzymujące ten status.

Wyższe IQ w wieku 10 lat współwystępowało z większym prawdopodobieństwem bycia wegetarianinem w wieku 30 lat. Wyłączając tych „wegetarian”, którzy pomimo spożywania ryb i kurczaka się za takowych uważali nie wpłynęło znacząco na tą zależność – zatem utrzymała się ona nawet przy ich wykluczeniu.

Średnie IQ wegetarian mężczyzn wyniosło 106,1 i było wyższe w porównianiu do niewegetarian mężczyzn 100,6. Wegetarianki 104,0, a kobiety nie należące do tej grupy 99,0.

Wśród tych, którzy wybrali wegetarianizm z powodów logicznych konkluzji i będących weganami mieli IQ niższy. Średnio weganie jako dzieci mieli IQ niższy o ok. 10 punktów niż wegetarianie. 95,1 IQ u wegan w porównaniu do 104,8 wegetarian. Jednak 9 wegan to bardzo mała i niemiarodajna próba.

Niemniej jednak, wegetarianie w tym badaniu średnio byli bardziej inteligentni, lepiej wyedukowani i posiadali wyższy status społeczny w stosunku do niewegetarian. Pomimo tak wielu przewag, nie wpłynęły one jednak na różnicę w zarobkach. Badacze sugerują, że może etyczne rozważania nie wpływają tylko wyłącznie na dietę, ale również na wybór zatrudnienia. W porównaniu z niewegetarianami, wegetarianie rzadziej pracowali w prywatnym sektorze, a częściej w charytatywnych organizacjach, lokalnych urzędach, bądź w edukacji.

Badanie posiada oczywiście pewne ograniczenia. Poza tym, że wegan było tylko 9 można zarzucić badaniu brak informacji na temat tego jak długo osoby z badania były wegetarianami. Dodatkowo osoby, które po 30 latach zgodziły się wziąć ponownie udział w badaniu wykazywały wyższe IQ od osób, które nie wzięły ponownie udziału w badaniu.

Co o tym wszystkim myślicie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz