wtorek, 13 marca 2012

Jak radzą sobie mięsożercy z moralnością swojego jedzenia? "Pogłupiają" zwierzęta...

Badania sugerują, że osoby, które spożywają mięso są skłonne do obniżania oceny umysłowych zdolności jedzonych zwierząt. Po co? Zapewne po to żeby tłumaczyć sobie, że to zwierze jest po prostu "głupie" i dlatego mogę je zjeść. Poniżej umieszczamy jako pierwsi w Polsce opis badań na podstawie świeżego artykułu, który ukazał się w "Psychology Today".

W pierwszej próbie uczestnicy badania (mięsożercy) oceniali swoją chęć zjedzenia danego zwierzęcia z listy. Na liście znajdowały się takie zwierzęta jak muchy, kurczaki, słonie czy goryle. Dodatkowo oceniali jak mocno dane zwierzęta są rozwinięte. Rozwój dotyczył umysłowych zdolności takich jak : odczuwanie głodu, strachu, bólu, posiadanie samokontroli oraz zdolności planowania. Badani byli mniej skłonni zjeść zwierzęta, którym przypisywali więcej umiejętności umysłowych. Zatem im bardziej oceniali umysł zwierzęcia jako złożony tym zmniejszała się ich chęć do zjedzenia takiego zwierzęcia.

Oczywiście takie tłumaczenie tego badania może pokazywać, że ludzie po prostu wybierają do zjedzenia zwierzęta, które są niezbyt inteligentne bądź niezbyt rozwinięte.

W kolejnym teście, badani (mięsożercy) mieli za zadanie pomyśleć o krowach i owcach. Jedni wyobrażali sobie ich życie w swojskim klimacie, żyjąc swobodnie na farmie. Inni wyobrażali sobie zwierzęta te jako wychowywane na farmach, a następnie zabijane w celach spożywczych. Następnie badani mieli ocenić umiejętności umysłowe tych zwierząt. Grupa badanych, która wyobrażała sobie zwierzęta jako jedzenie w znaczący sposób oceniała niżej zdolności umysłowe tych zwierząt w porównaniu z osobami, które wyobrażały sobie krowy i owce jedynie na farmie (grupa w danym momencie nie myśląca o tych zwierzętach jako potencjalnym jedzeniu).

Powyższym badaniom można zarzucić choćby to, że pokazują tylko to w jak ludzie myślą.
Jednak ciekawy wniosek nasuwa się z kolejnego badania.

W ostatnim opisywanym badaniu uczestnicy mieli za zadanie opisać proces hodowania i zabijania zwierząt w celach spożywczych. Wszyscy badani sądzili, że otrzymają próbkę jedzenia po wykonaniu zadania. Połowie badanych powiedziano, że próbką tą będzie owoc, a drugiej połowie, że będzie to baranina lub wołowina. Następnie mieli ocenić możliwości umysłowe owiec i krów. Grupa badanych, która miała zjeść mięso oceniła dużo niżej możliwości umysłowe zwierząt w porównaniu z grupą, która miała zjeść owoc. Zatem dosłownie "mięso na talerzu" powoduje, że ludzie odbierają zdolności umysłowe zwierzętom, które zamierzają spożyć. Dla ułatwienia sobie życia, jeżeli ludzie spożywają mięso to łatwiej im jest obniżyć zdolność danego zwierzęcia niż go nie zjeść.


Na podstawie: http://www.psychologytoday.com/blog/ulterior-motives/201202/meat-eaters-downplay-animal-minds

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz